نحوه فعالسازی رومینگ همراه اول و ایرانسل چگونه امکان پذیر است؟

فعالسازی رومینگ همراه اول و ایرانسل

اگر شما نیز قصد سفر به خارج از کشور را دارید، پس اطلاع از نحوه فعالسازی رومینگ آن جزو ضروریات خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رومینگ همراه اول و ایرانسل با ما همراه باشید.

فعالسازی رومینگ همراه اول

فعال سازی رومینگ همراه اول

اصولا در سفرهای خارجی و در خارج از مرز ایران برای استفاده از سرویس های اپراتورهای داخلی، رومینگ بین المللی تلفن همراه شما می ‌بایست فعال گردد. بسته به شرایط گاهی این فعالسازی به صورت پیش فرض انجام شده است و بعضا می‌بایست آن را به صورت دستی فعال کنید.

در ایران سه اپراتور مطرح همراه اول، ایرانسل و رایتل هر سه خدمات رومینگ تلفن همراه را ارئه می‌دهند که نحوه فعالسازی رومینگ هر اپراتور با دیگری متفاوت است.

در ابتدا به بررسی نحوه فعال سازی رومینگ همراه اول می پردازیم.

آموزش فعالسازی رومینگ همراه اول

رومینگ بین‌الملل همراه اول در حال حاضر با ۲۷۱ اپراتور تلفن همراه در ۱۱۲ کشور قابل استفاده است.

برای بعضی شماره‌ها به محض ورود به کشور دوم سرویس رومینگ همراه اول فعال می‌شود، اما برای بعضی دیگر باید قبل از سفر به دفاتر خدمات تلفن همراه مراجعه کنید.

* با شماره گیری کد #۶۱*۱* سرویس رومینگ همراه اول فعال می‌شود.

* سرویس رومینگ برای تمامی سیم کارت‌های دایری قدیم همراه اول، فعال است و نیازی به فعال‌سازی دوباره نیست.

* سیم‌کارت‌های دائمی دایری جدید از تاریخ ۳۰ مرداد ۹۲ سرویس رومینگ ندارند و اگر از این نوع سیم‌کارت‌ها دارید، قبل از سفر برای فعال‌سازی این سرویس به یکی از دفاتر خدمات ارتباطی مراجعه کنید.

* سیم‌کارت‌های دائمی با پیش‌شماره‌ی ۹۱۰ هم سرویس رومینگ ندارند، برای فعال‌سازی این سرویس به یکی از دفاتر خدمات ارتباطی مراجعه کنید و با پرداخت حداقل ۲ میلیون ریال سرویس رومینگ خط‌تان را فعال کنید.

نحوه شماره گیری در هنگام استفاده از سرویس رومینگ:

موبایل: ******** ۰۰۹۸۹۱  شماره‌ی ثابت: ********کد شهر ۰۰۹۸ 

حتما بخوانید: درباره سرويس رومينگ بين‌الملل رايتل بیشتر بدانید

روش جستجوی شبکه اینترنت 

در صورتی که شبکه تلفن همراه در کشور میزبان به صورت خودکار پیدا نشد، در تنظیمات گوشی به صورت دستی شبکه تلفن همراه را انتخاب کنید. این تنظیمات برای گوشی های مختلف متفاوت است. چند نمونه را توضیح می‌دهیم:

 :Iphone
Menu > Setting > Carriers > Automatic (Off) > Operator name

:Nokia
Menu > Setting > Phone setting > network [select]ion > Manual > Operator name

Samsung
Galaxy Menu > application > setting > wireless and network > mobile Network > Network Operators > Operator name

تعرفه‌های رومینگ بین المللی همراه اول

برای اطلاع از تعرفه‌های رومینگ بین الملل همراه اول سه راه دارید:

 • تماس با ۹۹۹۰
 • ارسال پیامکِ «نام یا کد کشور بدون صفر» به ۸۰۷۰
 • ارسال پیامکِ «R، نام یا کد کشور بدون صفر» به ۹۹۰۰۰۹
 • مراجعه به سایت همراه اول و وارد کردن کشور مقصد
  تعرفه‌های برخی کشورها در جداول زیر آمده است:

کشور عراق:

تعرفه بر اساس نوع اپراتور

نوع ارتباط

Zain, ASIACELL, KOREK TEL

تعرفه مکالمه با ایران

۴,۵۰۰

تعرفه مکالمه دریافتی

۳,۰۰۰

تعرفه مکالمه داخلی

۲,۵۰۰

تعرفه ارسال پیام کوتاه

۱,۵۰۰

تعرفه یک مگا بایت GPRS رومینگ

۲,۳۰۰

 

کشور عربستان:

تعرفه بر اساس نوع اپراتور

نوع ارتباط

ZAIN

MOBILY

تعرفه مکالمه با ایران

۳,۶۰۰

۳۵,۵۰۰

تعرفه مکالمه دریافتی

۲,۴۰۰

۱۳,۳۰۰

تعرفه مکالمه داخلی

۲,۰۰۰

۱۳,۱۰۰

تعرفه ارسال پیام کوتاه

۱,۰۰۰

۶,۰۰۰

تعرفه یک مگا بایت GPRS رومینگ

۵۰۰

 

کشور ترکیه:

تعرفه بر اساس نوع اپراتور

نوع ارتباط

TURKCELL , AVEA

VODAFONE

تعرفه مکالمه با ایران

۲,۵۰۰

۳,۵۰۰

تعرفه مکالمه دریافتی

۲,۰۰۰

۳,۵۰۰

تعرفه مکالمه داخلی

۲,۵۰۰

۳,۵۰۰

تعرفه ارسال پیام کوتاه

۱,۰۰۰

۱,۰۰۰

تعرفه یک مگا بایت GPRS رومینگ

۵۰۰

۱,۰۰۰

 

کشور ارمنستان:

تعرفه بر اساس نوع اپراتور

نوع ارتباط

ARMENTEL, K TELECOM

Orange

تعرفه مکالمه با ایران

۵۰,۸۰۰

۷,۰۰۰

تعرفه مکالمه دریافتی

۱۱,۸۰۰

۴,۰۰۰

تعرفه مکالمه داخلی

۹,۴۰۰

۷,۰۰۰

تعرفه ارسال پیام کوتاه

۳,۱۰۰

۲,۰۰۰

تعرفه یک مگا بایت GPRS رومینگ

۰

۴,۰۰۰

 

کشور آذربایجان:

تعرفه بر اساس نوع اپراتور

نوع ارتباط

BAKCELL

تعرفه مکالمه با ایران

۴,۰۰۰

تعرفه مکالمه دریافتی

۶,۰۰۰

تعرفه مکالمه داخلی

۴,۰۰۰

تعرفه ارسال پیام کوتاه

۱,۰۰۰

تعرفه یک مگا بایت GPRS رومینگ

۲,۳۰۰

نکته: تعرفه‌های اعلام شده برای تماس با ایران هستند و در صورت تماس با کشور ثالث، تعرفه‌ها مطابق با تعرفه‌ی کشور میزبان محاسبه می‌شوند.

فعالسازی رومینگ اعتباری همراه اول

خرید کارت شارژ در کشور مقصد

وقتی در سفر از سیم‌کارت‌های اعتباری استفاده می‌کنید، این مزیت را دارد که می‌توانید هزنیه‌های تماس‌تان را با اطلاع از میزان شارژ سیم‌کارت کنترل کنید. همچنین اگر شارژتان تمام شود می‌توانید به راحتی از سامانه بامَن ۲۴ شارژ و بسته اینترنتی خریداری کنید.  رومینگ اعتباری همراه اول در حال حاضر در ۲۸ کشور و از طریق ۴۶ اپراتور قابل استفاده است و در آینده‌ی نزدیک کشورهای بیشتری به آن اضافه خواهند شد.

از خدمات منحصر به فرد بامَن ۲۴ برای خرید شارژ، بسته اینترنت و پرداخت قبوض بهره ­مند شوید.

نکات مهم راجع به فعالسازی رومینگ همراه اول

*روشن کردن گوشی همراه اول و دریافت پیامک در همه‌جای جهان رایگان است.

*اگر PIN CODE سیم‌کارت و رمز گوشی‌تان را فعال کنید، در صورت سرقت یا گم شدن تلفن همراه‌تان، امکان سوء استفاده‌های احتمالی بسیار کاهش می‌یابد.

*در هنگام استفاده از سرویس رومینگ هزینه‌ی مکالمات بر مبنای دقیقه محاسبه می‌شود. یعنی برای مکالمات کمتر از ۶۰ ثانیه هم هزینه‌ی یک دقیقه مکالمه و برای مکالمات کمتر از ۱۲۰ ثانیه، هزینه‌ی دو دقیقه مکالمه محاسبه می‌شود. پس همیشه دقایق مکالمات‌تان را کامل کنید.

*بعد از پایان مکالمه مطمئن شوید دکمه‌ی قطع مکالمه را زده‌اید تا عدم قطع ارتباط برایتان هزینه‌ی اضافی به بار نیاورد.

*در صورت برقراری ارتباط بین دو تلفن همراه ایرانی در کشور ثالث، هزینه‌ی مکالمه برای تماس‌گیرنده و مخاطب مطابق با تعرفه های رومینگ محاسبه می‌شود.

*اگر مبلغ مکالمه و کارکرد تلفن همراه‌تان از مبلغ ودیعه‌ی سیم‌کارت بیشتر شود، شرکت همراه اول مجاز است خط شما را قطع کند. اما به دلیل تاخیر در ارسال این اطلاعات، دقیقا” در حد مجاز تعیین‌شده امکان قطع وجود ندارد و مسئولیت پرداخت بدهی به هر میزان تا قبل از زمان قطع بر عهده مشترک است. همچنین احتمال انتقال بخشی از مبلغ کارکرد تلفن به صورت‌حساب دوره‌ی بعد هم وجود دارد.

*در صورت مفقود شدن گوشی بلافاصله مراتب را به یکی از بستگان درجه یک خود در داخل کشور اطلاع دهید تا نسبت به مسدود کردن سیم کارت آن اقدام کند.

*با توجه به وصل تلفن همراه پس از ۲۰ روز توسط این شرکت، توصیه می‌شود مالک تلفن همراه نسبت به مراجعه به اداره‌ی مربوطه و اخذ سیم کارت جدید اقدام نمایند.

حتماً بخوانید: نکات ضروری و قابل توجه در سرویس رومینگ که هر شخص باید بداند!

فعالسازی رومینگ ایرانسل

فعال سازی رومینگ ایرانسل رومینگ ایرانسل برای شما این امکان را فراهم می‌کند که هنگام سفر به خارج از کشور، با همان سیم‌کارت و شماره‌ی خودتان بتوانید با دیگران در تماس باشید. سرویس رومینگ شامل مکالمه، پیام کوتاه و اینترنت همراه gprs می‌شود. در زیر شیوه‌ی فعال‌سازی، شرایط استفاده و نکات مهمی را که بهتر است درباره‌ی رومینگ ایرانسل بدانید، برای داشتن سفری بهتر توضیح می دهیم.

رومینگ ایرانسل اعتباری

پیش از فعالسازی رومینگ برای سیم‌کارت‌های اعتباری ایرانسل، شما باید ثبت نام سیم‌کارت خود را تکمیل، و مدارک را برای ایرانسل تکمیل کرده باشید(البته اگر تا کنون اقدام به این کار نکرده باشید).

برای فعالسازی رومینگ بین‌الملل ایرانسل شما باید کد زیر را از چپ به راست، روی گوشی خود شماره‌گیری کنید: #۱*۱*۱۳۰*

پیش از سفر مطمئن شوید که گوشی شما شارژ کافی دارد. همان طور که می‌دانید، برای اطلاع از میزان شارِژ سیم‌کارت خود، باید کد زیر را شماره‌گیری کنید: #۱*۱۴۰*

خرید کارت شارژ در کشور مقصد

فعال سازی رومینگ اعتباری همراه اول

یکی از راه‌های خرید شارژ ایرانسل در کشورهای دیگر این است که کارت شارژهای موجود در بازار همان کشور که متعلق به شرکت ام.تی.ان است را بخرید و سیم کارت ایرانسل خود را شارژ کنید.

توجه مهم: برای شارژ سیم کارت ایرانسل خود با کارت شارژهای خریداری شده در کشورهای دیگر، کافیست رمز ١٠ رقمی موجود در کارت شارژ را از طریق کد دستوری زیر شماره گیری کنید: *شماره رمز درج شده در کارت شارژ*٢٢٢#

به یاد داشته باشید پس از انجام شارژ، میزان اعتبار در ابتدا بر اساس واحد پول کشوری که کارت شارژ را از آنجا خریداری کرده اید محاسبه شده و سپس به ریال بازگردانده می‌شود.

در سفرهای خارجی برای خرید شارژ آسان و راحت، شما می‌توانید با مراجعه به سامانه بامَن۲۴ شارژ سیم کارت ایرانی خود را خریداری کنید و نیازی به دنبال گشتن برای خرید شارژ ندارید.

حتماً بخوانید: اطلاع از تعرفه های رومینگ ویژه اربعین ۹۸ 

رومینگ ایرانسل دائمی

اگر از سیم‌کارت دائمی ایرانسل استفاده می‌کنید، برای بهره‌مندی از سرویس رومینگ، ابتدا باید صورت‌حساب‌های قبلی خود را به طور کامل پرداخت کرده باشید. حال، برای فعالسازی رومینگ باید به ترتیب زیر عمل کنید:

– برای کسب اطلاع درباره‌ی سرویس رومینگ سیم کارت دائمی خود، با خدمات مشترکین ایرانسل با شماره ٧٠٠ از خط ایرانسل یا ٠٩٣٧٧٠٠٠٠٠٠ از سایر خطوط تماس بگیرید.

– مبلغ ٢ میلیون ریال سپرده رومینگ را پرداخت نمایید. این مبلغ پس از بازگشت شما از مسافرت، به شما برگردانده خواهد شد. شما باید این مبلغ را با درج کد شناسه پرداخت خود به شماره حساب ٩۶/۴۴۴۴۴٠ بانک ملت به نام شرکت ایرانسل واریز نمایید. جهت دریافت کد شناسه پرداخت #۱*۱*۱۳۰* را از خط خود شماره گیری نمایید.

– مجدداً با خدمات مشترکین ایرانسل با شماره ٧٠٠ از خط ایرانسل یا ٠٩٣٧٧٠٠٠٠٠٠ از سایر خطوط تماس بگیرید و از فعال شدن نهایی سرویس رومینگ اطمینان حاصل نمایید.

نحوه فعالسازی رومینگ ایرانسل بصورت دستی برای گوشی های آندروید و ios

رومینگ اندروید رومینگ IOS  

نکات کلی درباره‌ی فعالسازی رومینگ

اگر رومینگ ایرانسل را طبق روندی که در بالا برای سیم‌کارت‌های اعتباری و دائمی گفته شد فعال کرده باشید، هنگام ورود به محدود‌ه آنتن‌دهی یکی از کشورهای طرف قرارداد، رومینگ ایرانسل به طور خودکار فعال می‌شود. اگر این اتفاق نیافتاد، یک بار گوشی خود را روشن و خاموش کنید. در هنگام استفاده از سرویس رومینگ، برای تماس یا ارسال پیامک به داخل ایران، باید شماره‌ها را به همراه کد ایران (۰۰۹۸) وارد کنید. مثلا اگر بخواهیم با تلفن ۰۹۳۵۱۲۳۴۵۶۷ تماس بگیریم، آن را به صورت ۰۰۹۸۹۳۵۱۲۳۴۵۶۷ وارد می‌کنیم و اگر بخواهیم با شماره ثابت ۱۲۳۴۵۶۷۸ در تهران تماس بگیریم، آن را به صورت ۰۰۹۸۲۱۱۲۳۴۵۶۷۸ وارد می‌نماییم. زمانی که در خارج از ایران هستید و رومینگ ایرانسل را فعال کرده اید، کسانی که از ایران می‌خواهند با شما تماس بگیرند، لازم نیست تغییری در شماره‌ی شما بدهند و شماره‌ی شما مثل سابق بدون کد کشور نیز قابل دسترسی است.

غیرفعال کردن رومینگ ایرانسل

برای غیرفعال کردن رومینگ، کد زیر را از گوشی خود شماره‌گیری کنید: ۲#*۱۱۱۱*

برای اطلاع از آخرین وضعیت و تعرفه‌های رومینگ ایرانسل کلیک کنید.

از خدمات منحصر به فرد بامَن ۲۴ برای خرید شارژ، بسته اینترنت و پرداخت قبوض بهره ­مند شوید.

 

16 دیدگاه‌ها

 1. با سلام
  ایا پس از فعال سازی رومینگ موبایل میتوان در ترکیه از سیم کارت همراه اول با یک همراه اول دیگری در ترکیه تماس گرفت یا باید در ایران ابتدا بسته ی رومینگ خریداری شود؟
  با تشکر

  • سلام می توانید تماس بگیرید ولی هزینه اش زیاد می شود بسته های رومینگ برای اینکه هزینه تماس و اینترنت شما کمتر بشود بوجود امده اند با بسته باشید بهتر است.

  • ابتدا اینترنت خود را ۳G کنید بعضی وقتا برای ایفون ۴G رومینگ به مشکل میخوره و بعدش از این مسیر بصورت دستی فعال کنید
   Menu > Setting > Carriers > Automatic (Off) > Operator name

 2. میخواستم بدونم اگه سیم کارت ایرانسل یا همراه اول رو رومینگ نکنیم بعد از خروج از مرز سیم کارت قطع میشود..یا اصلا میشود در کشور دوم بدون رومینگ ازش استفاده کرد ..با هزینش کاری ندارم

  • سلام در اکثر مواقع رومینگ بصورت خودکار متصل می شود و نیاز به فعالسازی دستی نیست ولی اگر در خارج از کشور رومینگ را خاموش کنید سیم کارت ارزشی ندارد و کار نمی کند.

 3. سلام. من خطم رایتل هست. کربلا میخوام برم خطم چطور فعال بشه. برا من توضیح بدید لطفا

 4. استفاده از بسته های رومینگ اینترنت همراه اول که فقط برای عراق زده کشور دیگه هم. میشه استفاده کرد؟

 5. با عرض سلام
  سیم کارت اعتباری همراه اول دارم. به مدت ۹ ماه ایران بر نمیگردم. چیکار کنم سیمکارتم نسوزد.
  متشکرم

  • سلام یکی از فامیلها عراقه ولی رومینگش فعال نیست آیا میشه از اینجا فعال کرد.؟ البته خط بنام من است. تشکر

   • سلام
    * با شماره گیری کد #۶۱*۱* با گوشی که در خارج از کشور است، سرویس رومینگ همراه اول فعال می‌شود. برای اطلاععات بیشتر با پشتیبانی همراه اول ۹۹۹۰ تماس بگیرید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید