بامَن 24

ضرر 5G

آیا سرعت بالای ۵G ارزش به خطر انداختن سلامتی ما را دارد؟

اینترنت ۵G یا نسل پنجم اینترنت در هنگام اتصال به اینترنت سرعت و فرکانس‌ زیادی دارد. محققان در بررسی‌های خود در مورد ۵G خطرات آن بر سلامتی انسان را کشف کرده‌اند که در ادامه متوجه می‌شویم.

بسیاری از اپراتورهای بزرگ جهان به دلیل اینکه اینترنت ۵G سرعت بالایی دارد و از فرکانس‌های متعددی استفاده می کند، به دنبال توسعه نسل پنجم اینترنت هستند. اما بررسی جدید محققان حاکی از وجود عوارض مخرب در این نسل از اینترنت بوده است. طبق آخرین بررسی‌ها، اینترنت ۵G برای سلامتی انسان بسیار مضر خواهد بود.

امواج 5G

اینترنت ۵G چگونه مضر خواهد بود؟

تکنولوژی اینترنت ۵G برای اینکه کاربران به اینترنت پرسرعتی دست پیدا کنند، باید اطلاعات را با حجم بالا و سرعت زیادی منتقل کند، برای این کار اینترنت نسل پنجم از طیف رادیویی با نام امواج میلی‌متری استفاده می‌کند تا از فرکانس بالایی برخوردار شود.

به همین دلیل یکپارچگی امواج میلی‌متری در فاصله‌های طولانی کاهش می‌یابد و در مواجهه با اجسام جامد قدرت خود را از دست می‌دهند. برای اینکه این امواج تقویت شوند و انتقال امواج به خوبی صورت بگیرد، باید در شهر‌های بزرگ تعداد زیادی برج مخابراتی کوچک در نقاط مختلفی مانند چراغ‌های راهنمایی و رانندگی و چراغ‌های خیابانی نصب شود. از این رو دانشمندان بر این باورند که با افزایش تعداد برج‌های مخابراتی کوچک، آسیب‌های زیادی به سلامتی موجودات زنده وارد می‌شود و به همین خاطر، دولت‌ها باید در توسعه این فناوری بازنگری کنند.

از خدمات منحصر به فرد بامَن ۲۴ برای خرید شارژ، بسته اینترنت و پرداخت قبوض بهره ­مند شوید.

عوارض اینترنت ۵G

برای فهمیدن خطرات ۵G محققان با بررسی‌ امواج و فرکانس‌های اینترنت نسل پنجم به این نتیجه رسیدند که این امواج برای سلامتی انسان، حیوان و محیط زیست بسیار مضر خواهد بود. بررسی‌های انجام شده توسط ۱۸۰ نفر از دانشمندان با ۳۵ ملیت مختلف تایید شده است و به طور کلی بیش از ۲۳۰ نفر از محققان برتر جهان درخواستی مبنی بر تجدیدنظر در خصوص اینترنت نسل پنجم را به جامعه بین‌المللی ارائه کرده‌اند.

از خطرات ۵G و تهدیداتی که امواج ۵G برای سلامتی انسان، حیوان و محیط زیست ایجاد می کند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش رشد و تکثیر سلولی
 • افزایش احتمال ابتلا به سرطان
 • آسیب های ژنتیکی
 • تغییرات منفی در سیستم تولیدمثل
 • اختلالات یادگیری و مشکلات ذهنی
 • اختلالات عصبی و مغزی
 • تاثیرات منفی بر محیط زیست

در این گزارشات جامع بالغ بر ۱۸۰ نفر از دانشمندان در بیش از ۳۵ کشور جهان این اطلاعات را تایید کرده اند و ۲۳۰ نفر از دانشمندان و محققان ارشد تحقیقاتی در بهترین دانشگاه‌های جهان نیز از جامعه بین المللی درخواست کرده اند که در توسعه این فناوری تجدیدنظر کرده و در صورت لزوم، برخی از فناوری های بکاررفته در آن را تغییر داده و یا اصلاح کنند.

آنها علاوه بر این توصیه های دیگری نیز کرده اند که می توان از مهمترین آنها به موارد زیر اشاره کرد:

 • زنان باردار و کودک ها باید در برابر این امواج محافظت شوند.
 • شرکت های تولیدکننده موبایل و سایر دستگاه‌های الکترونیکی باید تکنولوژی های امنی را به تولید و عرضه برسانند.
 • مناطق سفید (بدون حضور این امواج) در سطح شهر وجود داشته باشد و مردم از آن مطلع شوند.
 • شهروندان باید از معایب و مزایای فناوری مذکور آگاه باشند.
 • دستورالعمل و مققرات بسیار سخت گیرانه تری برای توسعه فناوری شبکه اینترنت ۵G وضع و اعمال شود.

حتما بخوانید: آیا ۵G ارزش به خطر انداختن سلامتی ما را دارد؟

شهر 5G

چرا اینترنت ۵G با وجود چنین خطرهایی در حال توسعه است؟

با تمام عوارضی که برای اینترنت نسل پنجم بیان شد، بسیاری از کاربران شاید بپرسند چرا اینترنت ۵G با وجود چنین خطرهایی توسط شرکت‌ها و اپراتورهای بزرگ در حال توسعه است؟

شرکت‌های بزرگ و اپراتورهای مطرح جهان به دنبال ساخت شهرهای هوشمند بوده تا بتوانند وضعیت درآمد‌زایی خود را بیش از پیش مطلوب سازند. شهرهای هوشمند از امکاناتی نظیر اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، رایانش ابری و خدمات کلاد برخوردار خواهند بود و شرکت‌های بزرگ نیز با عرضه چنین محصولاتی می‌توانند درآمدزایی خوبی داشته باشند. از طرفی نیاز مردم به شهرهای هوشمند موجب می‌شود تا دولت‌ها نیز به این سمت حرکت کرده و با شرکت‌های بزرگ فناوری همکاری کنند.

از خدمات منحصر به فرد بامَن ۲۴ برای خرید شارژ، بسته اینترنت و پرداخت قبوض بهره ­مند شوید.