قبض الکترونیکی برق چیست؟

قبض الکترونیکی

خردادماه امسال از طرح ملی قبض سبز برای تحول خدمات مشترکین رونمایی و فرایند حذف قبوض کاغذی در سراسر کشور به صورت رسمی آغاز شد. قرار است تا اول مهرماه امسال صدور قبوض کاغذی برای ۳۶ میلیون مشترک برق متوقف شود.

تا کنون در جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان به طور کامل قبض کاغذی برق را حذف شده است و اطلاعات این قبض را به صورت الکترونیکی در اختیار مشترک قرار می گیرد. به گفته مسئولان صدور قبوض کاغذی برای ۳۶ میلیون مشترک برق کشور از مهرماه امسال متوقف خواهد شد و در حال حاضر شماره موبایل بیش از ۸۰ درصد مشترکان برق به‌منظور ارسال قبوض پیامکی و دیجیتال جمع‌آوری شده است.

ارتقای سطح خدمات و رفاه مشترکین، بهره‌مندی از فناوری‌های نو، صرفه‌جویی اقتصادی، توسعه دولت الکترونیک، ارائه خدمات غیرحضوری، نظارت مؤثر، مدیریت کارآمد و حفظ محیط زیست از اهداف طرح ملی قبض سبز به شمار می‌رود.

با توجه به فرصت کمی که تا اول مهر برای اجرای طرح حذف قبوض کاغذی برق باقی‌مانده است در ادامه ضمن پرداخت به چگونگی ثبت درخواست برای دریافت قبض الکترونیکی برق نگاهی به روش‌های پرداخت آن نیز انداخته‌ایم.

چگونه درخواست خود برای دریافت قبض الکترونیکی برق را ثبت کنیم؟

اگر تاکنون مأمورین قرائت کنتور جهت دریافت شماره تلفن همراه شما برای ثبت در طرح حذف کاغذی قبوض نیامده‌اند؛  [#شناسه قبض*۱] را به شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ ارسال کنید.

قبض برق

 

اگر مستأجر هستید و قصد نقل مکان دارید به روش‌های زیر عمل کنید:

۱- [#شناسه قبض محل سکونت قبلی*۲] را به شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ ارسال کنید تا فرآیند ارسال قبض آن شماره شناسه برای شما متوقف شود.

۲- سپس مجدداً [#شناسه قبض محل سکونت فعلی*۱] را به شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ بفرستید.

 توجه: طبق اعلام وزارت برق از یکم مهرماه سال جاری قبض برق به صورت پیامکی تنها با سرشماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ برای مشترکان ارسال خواهد شد. بنابراین اگر از شماره دیگری پیامکی تحت عنوان قبض برق به همراه لینک مستقیم پرداخت به شماره تلفن همراهتان ارسال شد به هیچ عنوان به آن اعتنایی نکنید و مساله را به مسئولان مربوطه اطلاع دهید.

شناسه پرداخت و قبض را از کجا پیدا کنیم؟

قبوض شهری (قبض آب، قبض برق، قبض تلفن، قبض گاز، قبض عوارض شهری، قبض جریمه خودرو و دیگر قبوض) هرکدام دو شماره با عنوان «شناسه قبض» و «شناسه پرداخت» دارند که جهت پرداخت الکترونیکی و پرداخت غیر حضوری ابن قبوض از آنها استفاده می‌شود.

حتما بخوانید: چه روش هایی برای پرداخت الکترونیکی قبض وجود دارد

شناسه پرداخت مشخص‌کننده اطلاعات مبلغ، سال و دوره قبض و شناسه قبض کد یکتای مربوط به قبض است که حاوی اطلاعات نوع خدمت (آب، برق و …)، کد شرکت مربوطه و شماره اشتراک است.

قبض برق

در آخر هر یک از شناسه‌ها یک یا دو رقم کنترل وجود دارد. درصورتی‌که مشتری حتی یکی از شماره‌ها را اشتباه وارد کند دستگاه با محاسبه رقم کنترل، اشتباه را تشخیص داده و پیغام خطا می‌دهد و از مشتری می‌خواهد مجدداً شماره صحیح را وارد کند.

از خدمات منحصر به فرد بامَن ۲۴ برای خرید شارژ، بسته اینترنت و پرداخت قبوض بهره ­مند شوید.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید